Gjykata e Hagës merr vendimin përfundimtar për Ramush Haradinajn


Disa javë më parë, ish-Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, u thirr për t’u paraqitur në Gjykatën Speciale të Hagës.

Haradinaj do të gjykohej për krime lufte si udhëheqës i UÇK-së.

Ai ka preferuar të gjykohet si një qytetar i thjeshtë dhe jo si Kryeministër i vendit, ndaj në muajin korrik hoqi dorë nga posti i tij, duke fituar dyfish zemrat e popullit me këtë gjest.

Në një intervistë për “RTV 21”, Haradinaj ka treguar se i ka mbaruar punët me Gjykatën e Hagës.

Ai është shpallur i pafajshëm dhe nuk do të intervistohet më nga institucioni i drejtësisë.
Nuk kam obligime më ndaj Gjykatës, i kam pyetur nëse ka mbetur obligim nga ana ime, ata kanë thanë se nuk ka më obligime tjera. Pra nuk kam ftesë edhe nuk pres obligime tjera ndaj Gjykatës Speciale- është shprehur ai.

Tashmë, Haradinaj është kandidat i koalicionit AAK-PSD për kryeministër të vendit.
loading...
loading...

SHKRUAJ NJË KOMENT

0 Comments